Dakar 2018 - Motul Racing Lab, czyli laboratorium w terenie

nie, 14 stycznia 2018 godz. 10:57:24 skomentuj rajdy terenowe

fot. Motul

Joseph Charlot, ekspert techniczny grupy Motul oraz Nicolas Demaria, kierownik wsparcia technicznego Motul Brasil, opowiedzieli o tym, jak na Rajdzie Dakar działa Motul Racing Lab, które w bojowych warunkach jest w stanie przeanalizować oleje z każdego pojazdu walczącego w terenowym maratonie.

- To mój drugi Dakar. Za pierwszym razem byłem w zespole odpowiedzialnym za fabryczne motocykle i bardzo podobało mi się. Tym razem zdobywam doświadczenia z naszą nową koncepcją Motul Racing Lab, która zapewnia obsługę wszystkim zawodnikom. Zanim dołączyłem do Motula, byłem zaangażowany w kilka programów GT. Przez lata Motul zdobywał doświadczenia jako dostawca wielu zespołów wyścigowych i producentów. Możliwość pracy z ekspertami jest bardzo satysfakcjonująca - opowiadał o swoich początkach Charlot.

- To mój trzeci Dakar. Podczas pierwszego pracowałem z zespołem MEC, który jest satelicką ekipą HRC, z którymi zaliczyłem drugi Dakar. Ten rajd jest dla mnie podsumowaniem wszystkiego, co lubię. To łączy rywalizację na świeżym powietrzu, przygodę i zaawansowane technologie - dodał Demaria.
fot. Motul
- Motul Racing Lab to nowoczesne mobilne laboratorium zdolne do analizy oleju każdego pojazdu na każdym biwaku. W 2018 roku usługa jest bezpłatna i oferowana każdemu zawodnikowi. Kierowcy na koniec dnia przyjeżdżają do ciężarówki Motula i proszą o zestaw do analizy. Po pobraniu próbki jest ona sprawdzana przez nasze maszyny. To pozwala załogom lepiej zaplanować wymianę części oraz oleju - tłumaczyli działanie Motul Racing Lab.

- Analiza pozwala sprawdzić, czy w oleju nie ma elementów metalowych, co pozwala wykryć przedwczesne zużycie silnika. Wówczas możesz zaplanować wymianę poszczególnych części. Sprawdzany jest również skład oleju, by uwydatnić wycieki chłodziwa lub rozcieńczenie paliwa, co może uszkodzić silnik. Codzienna analiza pozwala poznać degradację oleju w ekstremalnych warunkach. Nasz sprzęt poza olejem silnikowym może analizować także inne smary, oleje przekładniowe, płyny hydrauliczne, a nawet niektóre paliwa tj. naftę i olej napędowy.
fot. Motul
- Motul Racing Lab jest znaczącym ulepszeniem usług, które oferują organizatorzy. Duże zespoły mają pewność, że posiadają elementy silnika, które wytrzymają wyzwania. Motocykliści klasyfikacji Original by Motul dostają informację, czy konieczna jest wymiana oleju, co pozwala zaoszczędzić kilka godzin, które można przeznaczyć na inne naprawy, przeglądanie książki drogowej i sen.

fot. Motul