Nadchodzą mistrzostwa świata w rajdach terenowych

czw, 9 lutego 2017 godz. 23:38:54 skomentuj rajdy terenowe
Tagi: Fortin

Jean-Marc Fortin | Fot. Overdrive Racing

Na posiedzeniu Komisji Rajdów Terenowych FIA z udziałem przedstawicieli głównych producentów zaangażowanych w tej dyscyplinie - Peugeota, Toyoty i Mini (X-raid) - ustalono regulamin techniczny, który będzie obowiązywał w Rajdzie Dakar od 2019 roku. Kierowcy priorytetowi zostaną dopuszczeni jedynie w samochodach 4WD z benzynowym silnikiem. Zgodził się na to Peugeot, który wygrał poprzednie dwa Dakary korzystając z buggy 2WD z silnikiem diesla. Nie ma jednak gwarancji, że francuska firma za dwa lata będzie kontynuować dakarowy program.

Na tym samym posiedzeniu ustalono, iż obecny Puchar Świata zostanie przekształcony w mistrzostwa świata FIA w rajdach terenowych.

- W końcu będziemy mieli mistrzostwa świata FIA, po tylu latach rozgrywania Pucharu Świata - powiedział it. motorsport.com szef Overdrive, Jean-Marc Fortin. - Być może nastąpi to już w 2018 roku. Priorytetowi kierowcy będą dopuszczeni tylko w samochodach 4WD, choć dwulitrowe buggy pozostaną w stawce. Na dodatek silnik w topowych samochodach 4WD musi być taki sam dla różnych marek. W ten sposób łatwiej będzie można zrównoważyć osiągi. Rajdy terenowe były jedyną dysycypliną FIA, w której panowało takie zamieszanie w temacie silników, zwężek, regulaminu technicznego. W końcu wszyscy producenci zgodzili się na jedno rozwiązanie. Naprawdę bardzo się cieszę, że podjęliśmy taką decyzję. Wszyscy będą teraz zadowoleni.

Peugeot zamierza wystawić 3008 DKR w Dakarze 2018 i powalczyć o zwycięstwo w 40 edycji maratonu. Nowy regulamin techniczny, wprowadzony przez FIA w 2018, w Dakar Rally ma obowiązywać od 2019 roku.

Fot. Overdrive Racing