Baja Szczecinek 2017 - Nowe trasy, czołowi zawodnicy

śro, 20 września 2017 godz. 12:46:26 skomentuj rajdy terenowe

Miroslav Zapletal

Poligon w Czarnem jest doskonale znany kierowcom ścigającym się w rajdach cross country, ale w tym roku rajdowa kawalkada po raz pierwszy zawita też na poligon Okonek oraz do bazy w Szczecinku. Listę zgłoszeń otwiera polsko-czeski duet Miroslav Zapletal-Bartosz Momot.  

Miłośników sportu motorowego zapraszamy już od rana w piątek, 22 września – pełną parą działać będzie park serwisowy na placu Koncertowym w Szczecinku, o 8.30 rozpoczynają się badania techniczne. Na wieczór zaplanowaliśmy start honorowy na ulicy Ordona w Szczecinku oraz mierzący 4,15 km prolog.

Sobota to intensywny dzień ścigania. Organizatorzy wytyczyli dwie próby specjalne: Czarne (57 km) oraz Okonek (43 km) – na zawodników wszystkich klas czekają dwie takie 100-kilometrowe pętle. Start pierwszego zawodnika do pierwszego odcinka przewidziany jest o 8.20. Razem z prologiem da to ponad 200 km „oesowych”, co oznacza, że punkty zdobyte w Szczecinku pomnożone będą przez 2. Na każdej z prób czekają też specjalne strefy przygotowane dla kibiców.

Z numerem 101 na trasę wyjedzie duet Miroslav Zapletal-Bartosz Momot. To obrońcy tytułu mistrzowskiego z 2016 r. i aktualni liderzy klasyfikacji. Tuż za nimi ustawiono załogę Marcin Łukaszewski-Magdalena Duhanik – możemy spodziewać się emocjonującej walki, bo Marcin i Magda jeszcze nigdy nie byli tak blisko upragnionego tytułu Mistrzów Polski. A może z tego pojedynku zwycięsko wyjdzie… ktoś inny, np. Dariusz Jedliński lub Krzysztof Antończak? Zaciętej rywalizacji możemy spodziewać się też w grupie aut seryjnych – czołową dwójkę zawodników, tj. Grzegorza Szwagrzyka i Roberta Kufla dzieli zaledwie kilka punktów.

Dużo zgłoszeń napłynęło również do pucharu Polski. Najliczniejszą grupę stanowią ekipy startujące w pucharze Dacii (7 Dusterów z duetem Wicentowicz-Boba na czele). Ciekawostką są załogi zagraniczne – Per Bertelsen (Suzuki Jimny) czy Carsten Danne (Toyota FJ Cruiser) to kierowcy znani w tych stronach, bo już niejednokrotnie ścigali się w Czarnem. Są też oczywiście liderzy pucharu, czyli Łukasz Bzdyl (numer 201) oraz Jacek Soboń (202).

Na liście zgłoszeń Pucharu Polski w Rajdach Baja znalazło się ponad 20 ekip. Nazwiska takie jak Krzysztof Jarmuż, Piotr Serbista, Arkadiusz Lindner czy Mateusz Budziło są doskonale znane miłośnikom sportu motocyklowego oraz kibicom śledzącym zmagania quadowców.