Orlenowcy na Sardynii

pią, 22 maja 2009 godz. 17:54:41 skomentuj rajdy terenowe

Kuba Przygoński | Fot. orlenteam.plMotocykliści Orlen Team, Jacek Czachor i Kuba Przygoński wystartują w Sardegna Rally Race - trzeciej rundzie mistrzostw świata FIM w rajdach terenowych. Jest to jedyny rajd należący do cyklu, rozgrywany w Europie.

W najbliższą środę, w miejscowości San Teodoro, motocykle Orlen Team przejdą odbiór techniczny, po którym zawodnicy staną do rywalizacji na prologu rozgrywanym na stromej, kamienistej skarpie. Rajd składa się z pięciu etapów. Dwa ostatnie stanowią odcinek maratoński, na którym zabronione jest korzystanie z pomocy mechaników oraz wymiana opon. Na liście zgłoszeń widnieje 80 motocyklistów.

- Jak wynika z informacji przesłanych nam przez organizatora, tegoroczny rajd będzie zupełnie inny niż poprzednie jego edycje - mówi Jacek Czachor, aktualnie czwarty w MŚ. - Odcinki specjalne będą dość długie, a odległości pomiędzy punktami tankowania wynoszą 150 km. Oznacza to konieczność posiadania większych zbiorników paliwa. Trasa poprowadzi przez górzyste tereny, nie spodziewam się jednak zbyt wielu bardzo technicznych partii, gdzie będzie trzeba jechać na maksymalnie pierwszym, bądź drugim biegu. Rajd będzie raczej składać się z szybkich, szutrowych prostych. Eliminację na Sardynii traktuję jako solidny trening przed Rajdem dos Sertoes rozgrywanym w Brazylii. Chciałbym jak najszybciej osiągnąć swoje dobro tempo, którym potrafię jechać w rajdach enduro. Mam nadzieję, że stanie się to od razu po pierwszej próbie.

- W Sardynii jedziemy motocyklami o mniejszych gabarytach i mniejszej pojemności silnika - mówi Kuba Przygoński, dziesiąty w punktacji. - Rajd będzie miał specyfikę typowo terenową. Prowadzi kamienistymi, wąskimi ścieżkami po wyboistych drogach. Na starcie pełna plejada gwiazd. Zostało zgłoszonych dziesięciu czołowych zawodników Dakaru. Zaczynam się czuć pewniej na pustyni i tam jestem w stanie rywalizować z najlepszymi zawodnikami. Tutaj, na Rajdzie Sardynii będzie jednak dla mnie ciężej. Nie jestem zwolennikiem kamienistych, górskich tras.

Rywalizację Orlen Team ze światową czołówką na trasie Sardegna Rally Race można śledzić oglądając kroniki rajdowe na antenie TVP zaraz po głównym wydaniu Wiadomości Sportowych, a także w Internecie na www.orlenteam.pl

PROGRAM RAJDU

27.5 Prolog w San Teodoro
28.5 Etap 1: San Teodoro - Arbatax
29.5 Etap 2: Arbatax - Arborea
30.5 Etap 3: Arborea - Arborea
31.5 Etap 4: Arborea - Alghero
1.6 Etap 5: Alghero - San Teodoro