Dakar 2018 - Peugeot gotowy na Rajd Dakar

pon, 30 października 2017 godz. 14:04:55 skomentuj rajdy terenowe

Stephane Peterhansel

Zespół Peugeot Total jest gotowy ze swoim nowym Peugeotem 3008DKR Maxi do startu w Rajdzie Dakar 2018. Francuska ekipa wygrała dwie poprzednie edycje słynnego maratonu.

W ramach przygotowań do kolejnego Dakaru, kierowcy zespołu zaliczyli testy we Francji, Portugalii i Maroku. Peugeot 3008DKR Maxi łącznie pokonał osiemnaście tysięcy kilometrów.

Stephane Peterhansel nie ukrywa, że jest głodny kolejnego zwycięstwa. Sebastien Loeb przyznał, że musi być bardziej regularny. Carlos Sainz liczy na więcej szczęścia, a Cyril Despres chce poprawić trzecią pozycję z ostatniej edycji

- Byłem zadowolony z mojego tempa, odkąd przystosowałem się do tej dyscypliny, ale muszę pokazać nieco większą regularność i przekształcić to w zwycięstwa - powiedział Loeb. - Wiemy, że jesteśmy w odpowiednim miejscu by to osiągnąć. Pokazaliśmy to na przestrzeni roku w Dakarze, Silk Way Rally czy w Rajdzie Maroka. Niemniej jednak mamy w sumie sześć rajdów za sobą, co oznacza, że zawsze będzie nam brakowało doświadczenia w porównaniu do innych.

- 3000DKR już był bardzo dobrym samochodem, ale zawsze szukamy większej wydajności, a inżynierowie Peugeot Sport cisną do granic z rozwojem nowego Peugeota 3008DKR Maxi. To niezawodny samochód. Jest świetny do jazdy i daje mi dużo pewności - dodał.

- Ponowne zwycięstwo w Dakarze było wspaniałym uczuciem. To jedno z najlepszych wspomnień w mojej karierze, po tak intensywnej, ale pełnej szacunku walce z Sebastianem. Problem polega na tym że im więcej wygrywasz, tym bardziej chcesz to robić. Teraz będzie jeszcze bardziej szczególnie, to 40 edycja i mój 29 start - powiedział Stephane Peterhansel. - Kto wie, czy to będzie ostatni udział czy nie. Dla mnie Dakar to naprawdę kwestia równowagi, podobnie jak rytuał, który trwa cały rok. Ładujesz baterie, przygotowujesz się fizycznie i mentalnie, we wrześniu rośnie ciśnienie, a w grudniu to czyste podekscytowanie, kiedy chcesz tam być i przejechać trochę kilometrów. Kiedy już przyjedziesz, dajesz z siebie wszystko.

- W ostatnich latach pokazaliśmy dobrą prędkość do wygrania Dakaru, ale tym razem potrzebujemy więcej szczęścia - powiedział Carlos Sainz. - Jestem pewien potencjału, szybkości i niezawodności nowego Peugeota 3008DKR Maxi. Ewolucja samochodu przebiegała bardzo dobrze od czasu, kiedy rozpoczęliśmy dyskusje w styczniu, dzień po Dakarze. Zespół inżynierów Peugeot Total wykonał niesamowitą pracę i myślę, że ekipa i zespół są jeszcze bardziej zadowoleni w tym roku. Wszystko jest gotowe i przygotowane. Teraz nie możemy doczekać się startu w Peru.

- Przygotowuję się do Dakaru podobnie, jak w ciągu ostatnich siedemnastu lat - powiedział Cyril Despres. - Jestem zadowolony z testów, które właśnie zakończyliśmy w Maroku. Potwierdziły moje dobre samopoczucie w samochodzie. Kiedy spędzasz w aucie od sześciu do ośmiu godzin, to czy jesteś w formie czy nie, ma duże znaczenie.

- Przyznaję, że jestem naprawdę zakochany w naszym nowym 3008DKR Maxi. Choć nasz samochód na Silk Way Rally był dobry, ten to o jeszcze jednej krok dalej: nasi inżynierowie pracowali bez przerwy. Nie mogę się doczekać, aż wrócę na trasę.   

To ostatni start fabrycznego zespołu Peugeota w Rajdzie Dakar.