Baja Russia‐Northern Forest - Przygoński tuż za podium

nie, 18 lutego 2018 godz. 10:44:32 skomentuj rajdy terenowe

Przygoński/Colsoul | Fot. bajarussia.com

Cztery lata po sukcesie Yazeeda al-Rajhiego, Nasser al-Attiyah jako drugi arabski kierowca wygrał Baja Russia. Katarczyk pilotowany przez Mathieu Baumela, pokonał o 5.53 Martina Prokopa. Władimir Wasiliew wrócił na podium w domowej rundzie Pucharu Świata - po zwycięstwie w 2013, drugim miejscu w 2014. Debiutanci w Karelii, Kuba Przygoński i Tom Colsoul zajęli czwarte miejsce.

Rywalizację zakończył 103,7-kilometrowy odcinek specjalny. Al-Attiyah okazał się szybszy o 15 sekund od Prokopa. Kuba Przygoński uzyskał trzeci czas (+1.29) wyprzedzając Wasiliewa (+2.12), Gadasina (+3.22) i Seaidana (+4.15). Aron Domżała i Maciej Marton nie wystartowali do oesu.

Dziś postanowiliśmy powalczyć o etapowe zwycięstwo - napisał na FB Aron Domżała. - Na półmetku pierwszego oesu wyszliśmy na zdecydowane prowadzenie, ale niestety, w pewnym momencie dojechaliśmy do jednego z rywali i okazało się, że nie działa system ostrzegania o wyprzedzaniu. Jechaliśmy długo w jego kurzu śnieżnym, tracąc sporo czasu, bo nawet nie wiedział, że jesteśmy za nim. W końcu lekko go "puknęliśmy" w tył, żeby wiedział, że jesteśmy za nim i wówczas nas przepuścił. Niestety przy okazji złapaliśmy kapcia i o najlepszym czasie mogliśmy zapomnieć.

Awarii systemu nie udało się naprawić między oesami i podjęliśmy decyzję, że nie wyjeżdżamy na ostatni odcinek. Było tempo i szansa by powalczyć o pudło, ale niestety, tym razem Baja Russia Northern Forest nie była dla nas łaskawa i nie ułożyła się po naszej myśli. Trzeba będzie odkuć się na piasku!

- Rajd okazał się dla mnie wspaniały, bo wygraliśmy w pierwszym starcie - mówi Nasser al-Attiyah. - Jestem naprawdę zadowolony. Rajd był świetny i mieliśmy dużo frajdy. Wielkie podziękowania dla organizatorów i sędziów. Taki rajd to wspaniałe rozpoczęcie sezonu. No i oczywiście dziękuję Toyocie. Zespół jak zawsze, był topowy.

- Powiem to, czego nie powiedział Nasser - dodał Mathieu Baumel. - Najbardziej interesujące były tutejsze znakomite drogi. Rajd jest trochę za krótki. Chcielibyśmy nadal się ścigać - jutro i pojutrze! To znakomity rajd, a podczas jazdy oglądaliśmy fantastyczne krajobrazy. Nasser perfekcyjnie kontrolował samochód na śniegu i lodzie. Cieszył się dosłownie każdym kilometrem. Szkoda, że teraz musimy czekać cały rok, nim tu wrócimy i znowu doświadczymy takich przeżyć.

Szymon Gospodarczyk, ubiegłoroczny zwycięzca rajdu w załodze z Aronem Domżałą, tym razem wraz z Claude Fournierem zajął drugie miejsce w T3, dziesiąte w generalce. Załodze Xtreme+, dzisiaj najszybszej w grupie na obydwu oesach, zabrakło 3.38 do Dmitrija Ponomarienki.

al-Attiyah/Baumel | Fot. bajarussia.com

BAJA RUSSIA - NORTHERN FOREST
1. Nasser al-Attiyah/Mathieu Baumel (Q/F) Toyota Hilux 5:14.07
2. Martin Prokop/Jan Tománek (CZ) Ford F-150 Evo +5.55
3. Władimir Wasiliew/Konstantin Żilcow (RUS) Mini All4 Racing +11.24
4. Kuba Przygoński/Tom Colsoul (PL/B) Mini John Cooper Works Rally +22.20
5. Yasir Seaidan/Aleksiej Kuzmicz (SA/RUS) Toyota Hilux +27.02
6. Andriej Rudskoj/Jewgienij Zagorodniuk (RUS) G-Force BARS +46.49
7. Fernando Álvarez/Juan Pablo Monasterolo (E/RA) Volkswagen Amarok +56.22
8. Aleksiej Titow/Andriej Rusow (RUS) Ford F-150 Raptor +1:30.39 (1. T2)
9. Dmitrij Ponomarienko/Kiriłł Szubin (RUS) Polaris RZR 900 +2:03.54 (1. T3)
10. Claude Fournier/Szymon Gospodarczyk (F/PL) Polaris RZR 1000 XP +2:07.32 (2. T3)

PUNKTACJA PUCHARU ŚWIATA
1. al-Attiyah 30, 2. Prokop 21, 3. Wasiliew 16, 4. Przygoński 12, 5. Seaidan 10, 6. Titow 9, 7. Rudskoj 8, 8. Ponomarienko 7, 9. Álvarez 6, 10. Fournier 4.

Fournier/Gospodarczyk | Fot. bajarussia.com

Fot. bajarussia.com